1. Amiga'da mp3 hazırlamak mümkün mü?
2. Amiga'da müzik hazırlamak için en iyi program hangisidir?
3. Müzik hazırlama programlardaki dip ses olayını nasıl çözerim?

1. Amiga'da MP3 hazırlamak mümkün mü?
Mümkün, 68030/50`de Aminet'teki Lame68K ve Pegase68K ile yaparsın ama. 4 dakikalık bir mp3 hazırlamak 030/50'de 4 saat civarı sürebilir... Hızlı olarak mp3 kodlaması yapmak için PPC gerekli.

[ Sorular ]

2. Amiga'da müzik hazırlamak için en iyi program hangisidir?
Amiga ile müzik için next generation trackerlerin en kötüsü olarak değerlendirilen Octamed SoundStudio bile 64 kanal ve 14 bittir ama bence kullanım rahatlığı bakımından en iyisidir. Ama biraz daha iyi ses kalitesi dersen DigiBooster Pro 128 kanal ve AHI desteği sayesinde 14 bit hifi ses kalitesi alman mümkündür. Ama benim komplike bir programa ihtiyacım yok dersen 8 bit ve 4 kanal olan programların en yaygını Protrackerdir.

[ Sorular ]

3. Müzik hazırlama programlardaki dip ses olayını nasıl çözerim?
Amiga'da kullanım aşamasında Octamed'de evet dip ses var. Bunun sebebi AHI desteği olmadan böyle bir şey yapılması. Ama bunun da 2 çözümü var. Birincisi samplelerini 14 bit kullanmak, 2. ise şarkını tamamladıktan sonra yine Octamed'in özelliklerinden biri olan 16 bit file outputu kullanmak. Bunu kullandığın zaman çıkış doğrudan kullandığın samplelerin kalitesinde oluyor. Yine Amiga'daki Play 16'da hifi seçeneği ile kullandığında mükemmel bir sonuç elde ediyorsun ama DigiBooster Pro'da bu tip bir sorun yok. PPC varsa 14 bit hifi outputu seç ve manyak kalitede çıkışın olsun. Tahmin edersiniz ki dip ses filan da çıkmıyor. PC'deki dip ses olayına gelince PC'deki ses kartlarının normal evlerde herkesin kullandığı modellerinde Avange Logic ESS Yamaha gibi çipler oldukça gürültülü. Farenin sesi bile gayet rahat olarak duyuluyor. Bunun olmaması için yine en az 45-50 $'lık SoundBlaster modellerinden alınması lazım. Madem ki müzikle bu kadar ilgileniyoruz, Amiga için olan yaklaşık 100$''lık ses kartlarını da kullanırsanız bu 2 programda da hiç sorun kalmıyor.

[ Sorular ]