[ AnaSayfa ]

 1. Amiga'da VideoCD izleyebilir miyim? Nasıl?

 2. Amiga'da DVD filmleri izleyebilir miyim? 

 3. AVI, FLI, FLC gösterebilmek için hangi programı kullanabilirim?

 4. Mp3 nasıl dinlerim?

 

1. Amiga'da VideoCD izleyebilir miyim?
Evet. Yalnız bunun için en az bir PowerPc işlemcisine ve Aga chip setine ihtiyacınız var. (BVision grafik kartıyla mükemmel olur) Tabii ayrıca Zorro slotlu ve her hangi turbo kartlı bir Amigada da Amigaya özel Mpeg kartı ile de izleyebilirsin. 

Amigada VCD izlemek için en iyi program AMP dır. Yalnız eğer sisteminize CybergraphicsAGA kuruysa sorun çıkartabilir. Onun için eğer kuruluysa devs:monitor/ klasörüne orjinal amiga monitör drivelarını tekrar kurmanız gerekir.Frogger ve AMP kullanımları ise şöyledir:

Frogger Kullanımı:

 • froggerı kurduktan sonra eğer yoksa frogger sitesindeki frogger_start.iff resimlerinden birini aynı klasöre atın. 

 • Eğer grafik kartınız yoksa screen modu NTSC lowres yapın. 

 • ahi settings'ten Ahi Unit 1 de frequency'yi mümkün olduğunca asağılara çekin. Cpu usage %55 yapın. Echo ve diğerlerini disable yapın.

 • Amiga Shell de önce fogger nerede kuruluysa o klasöre girin. Sonra şu komutları yazın:

> stack 600000
> c:fblit
(startup'ta yüklenmiyorsa)
> frogger videocd ahiunit=1

AMP Kullanımı:

 • amp komutunu workbench:C/ altına atın. Veya Amp ı bir directorye kurun ve ardından Shell de kurduğunuz directorye gelin. Ve şunu yazın:

> stack 100000
> AMP VCD VCDDEVICE=atapi.device VCDUNIT=1
(artık Cd-Romunuzun uniti kaçsa) 

 Bu komutla AGA bile tam ekran ama scanline olarak hızlı bir şekilde VCD izleyebilirsiniz. Yinede isterseniz  komut satırının bundan sonrasına makinenizin konfigurasyonuna göre aşağıdaki parametreleri ekleyebilirsiniz. Parametrelerin büyük yada küçük yazılması ve  sırası  önemli değildir. 

 • HAM     Eğer grafik kartınız yoksa ama AGA chipseti sayesinde scanlinesız yüksek görüntü kalitesinde izlemek istiyorsanız.

 • TRUECOLOR   Eğer grafik kartınız varsa VCD leri 16bit gerçek renklerle izlemek için.

 • STEREO  Stereo ses için. Bu bazı lerde özellikle bu komut olmazsa ses gelmez. Ahi parametresi ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Bence sürekli konmasının hiç sakıncası yoktur. Performansı düşürmede çok etkisi yok çünkü.

 • Ahi=1    Ahi ses sistemini kullanmanızı sağlar. Rakam hangi Ahi unitini kullanacağınızı belirler. Ahi Prefs den bu uniti kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

 • Requester     Ekran modunu kendiniz seçmek için. Ama bence otomatik seçim her zaman en iyisidir.

[ Sorular ]

2. Amiga'da DVD filmleri izleyebilir miyim?
Evet Frogger PPC V1.55 (veya üstü) ile hem DVD hem de VCD izleyebilirsin. Yalnız bunun için PPC ve BVision grafik kartına sahip olmalısınız. Herhangi işlemcili Amigada PCI Bus Boardı varsa DVD dekoder kartı ile de DVD izlenebilir. 

[ Sorular ]

3. AVI, FLI, FLC gösterebilmek için hangi programı kullanabilirim?
Amiga Movie Player 1.20 PPC versiyonundan itibaren FLI, FLC ve AVI destekliyor. http://www.amidog.com/amp

[ Sorular ]

4. Mp3 nasıl dinlerim?
 Bunun için AmigaAmp veya Prayer kullanmalısın.Ayrıca sistemine Ahi sound sisteminide kurman tavsiye edilir. Programların farklarına gelince:

AmigaAMP : WinAmp' in Amiga versiyonu. WinAmp skinleri kullanabilir. İşlemcisi 68030/50 ve üstü herhangi bir Amigada çalışır ama tam performans için PPc veya 68060 tavsiye edilir.  

Prayer :  İşlemcisi 68030 gibi fazla güçlü olmayan Amigalar için ideal Mp3 Player.

 

[ Sorular ]