[ AnaSayfa ]

 1. Amiga'da PC emülasyonu mümkün mü?

 2. Amiga'da Mac emülasyonu yapabilir miyim?

 3. PC'de Amiga emülasyonu yapabilir miyim?

 4. Amiga emulasyonu için .adf formatında oyun ve programları nereden bulurum?

 5. Amiga Forewer pakedi nedir?

 6. AIAB (Amiga In A Box) nedir?

 7. Commodore 64 oyunlarını nereden bulabilirim?

 8. Adf dosyalarını Gerçek Amiga'da nasıl kullanabilirim?

1. Amiga'da PC emülasyonu mümkün mü?
PC-Task ile Amiga'da PC emulasyonu yapabilirsin, ama Amiga'da PC emülasyonunun o kadar başarılı olmadığını söylemek gerekir. PPC Amiga'da bile emulasyon PPC cpu'dan değil 680X0 cpu'dan çalışacaktır. PPC tabanlı bir PC emulatorü ise şimdilik plan aşamasındadır.

[ Sorular ]

2. Amiga'da Mac emülasyonu yapabilir miyim?
Evet. Amiga da Mac de Motorola’nın aynı işlemcilerini kullandığından Amiga'da hız kaybetmeden hem 68k hem de yakında PowerPC'li bir Mac kullanabilirsin. (ShapeShifter, Fusion gibi programlarla.) iFussion ile ise PowerPC işlemcili bir iMAC'i CyberStormPPc kartıyla emüle edebilirsin. Mac emulasyonu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiyi
Amimaniacs sitesindeki emulasyon bölümünden edinebilirsin.

[ Sorular ]

3. PC'de Amiga emülasyonu yapabilir miyim?
Güvenç ve diğer arkadaşlar PII'lerde bile Amiga 68K emülasyonunun çok iyi olduğunu söylüyorlar. Hatta çoğu Amiga özlemlerini bu emülatörle gideriyor. İyi bir PC'in varsa 68030/40 + grafik kartı ayarında bir Amiga'yı emüle edebilirsin. Bir fikir edinebilmeniz için programı kullanan birkaç kişinin görüşlerini aşağıda veriyoruz;
- PII-350 ile 020 den 7-8 kat hızlı. Buna ek olarak ses konusunda pek başarılı değil ve çoğu zaman atlamalar yaşanıyor, grafik kartı tarafı oldukça başarılı, PC'nin sdramini istediğiniz tip (fast-chip) ram olarak kullanmanız da olanaklı.
- Bende ses 44000 de hiç atlamiyor. Bu arada emulasyon da 040'dan daha hızlı. Benim 040 makinemle yarışamayacak kadar hatta! Konfigürasyonum: P-III 550Mhz / Diamond Viper 16MB AGP 3D Video/ SB Live / 256MB Ram / Win98
- Amd K6-II 300 64 mb ram'de 020 cpu'lu A1200’den 3-4 kat falan hızlı grafik kartı emulasyonu oldukça iyi çalışıyor. Ama Aga modunda sapıtabiliyor, görüntüler abuk sabuk olabiliyor. Seslerde arada atlamalar oluyor.

Winuae kurulumu ve adf dosyaları hakkında ayrıntılı bilgi için WinUae Turkey  sayfasına bakabilirsin.

[ Sorular ]

4. Amiga emulasyonu için .adf formatında oyun ve programları nereden bulurum?
Amiga emulasyonunda kullanmak üzere oyun,müzik ve programları en büyük yasal adf sitesi olan Back To The Roots dan indirebilirsin. Ayrıca AIAB ve Amiga Forewer paketleri ile ilgili sorulara da bakın.

[ Sorular ]

5. Amiga Forewer pakedi nedir?
Amiga Forever Cloanto firmasının dağıtımını yaptığı Amiga Inc`den lisanslı Amiga emulasyon paketidir. İçinde Amiga romları ve emulatörleri bulunur (Winuae, Fellow gibi). Ücretlidir. Ayrica Amiga Forever 3.5 AmigaOS3.5 ile uyumlu olacak... WinUAE bedava tabii...

[ Sorular ]

6. AIAB (Amiga In A Box) nedir?
Amiga Forever paketi gibi Winuae ayarlarını ve kullanılımı kolaylaştırmak için hazırlanmış içinde bir çok yardımcı programın hazır bulunduğu (NewIcons'tan Visual Prefs'e, MUI'ye kadar) yasal bir pakettir. (ve bedavadır.) Bu sayede Picasso96 grafik kartına sahip bir Amiga emülasyonu yapmanız çok kolaylaşır. Otomatik install programıyla yapmanız gereken tek şey önce WinUAE’yi install etmek sonra da aynı dizine AIAB’ı install etmektir. Tabii ki elinizde Amiga Kickstartınızın da bulunması gerekir. (Tercihen 3.0 veya 3.1)
Adresi:
http://www.emuunlim.com/aiab

Aiab Kurulumu:

 • winuae yi kurun. Otomatik olarak  C:\Program Files\WinUAE altına kurulacaktır. Kickstart romunuzu da ( 3.0 veya 3.1) aynı yere kopyalayın.

 • Hemen ardından winuae yi çalıştırmadan ve ayarlarıyla oynamadan aiab kurulumuna başlayın. Otomatik olarak  C:\Program Files\WinUAE altına kurulacaktır.

 • Kurulum biterken '' kickstart romu arayım mı? '' diye soracaktır. Yes deyin. Rom otomatik bulacaktır.

 • Eğer bulamazsa winuae yi çalıştırdığınızda Rom menüsünden Kickstart rom dosyasının yerini belirtip, configurations menüsünde save leyin.

 • Tamama basıp winuaeyi çalıştırın. 

 • Workbench disketi isteyen bir uyarı görünce. F12 basıp floppy menüsünde workbench adf dosyasını  df0: a koyun.Tamama basın.

 • Kurulum bitince ekran modunu windows da kulandığınız ayarala aynı seçin.

 • Kurulum emulasyonu resetler ve aiab artık kullanıma hazırdır. 

 • Aiab genişleme paketlerinin(inernet,music vs.) kurulumunda ise dikkat edilecek tek şey winuaeyi C:\ProgramFiles\WinUAE altına kurduysanız, zip dosyasını da C:\ProgramFiles altına açmaktır. Bütün ayarlamar otomatik olarak yapılacaktır. 

[ Sorular ]

7. Commodore 64 oyunlarını nereden bulabilirim?
http://www.emucamp.com/c64/ oyunların hepsi resimli ve çalışıyor.

[ Sorular ]

8. Adf dosyalarını Gerçek Amiga'da nasıl kullanabilirim?
 Bunun iki yolu var.Birincisi PPc kartın varsa UaePPc kullanarak PPc Amiganda direkt Amiga 500 emülasyonu yapıp adf oyun ve programlarını bir A500 hızında çalıştırabilirsin.(zaten adf dosyalarının çoğu A500 oyun ve programlarıdır.)Diğer bir yol ise Aminet'te veya download bölümünde bulabileceğin Blitzadf adlı programı kullanmaktır. Bu program harddiskindeki ve ya Ram diskindeki adf dosyalarını amiga disketleri haline getirmektedir. 

[ Sorular ]