AmigaDE

[ AnaSayfa ]

  1. Amiga’nın yeni nesil işletim sistemi AmigaDE ve AmigaSDK ile geri dönüşü

  2. AmigaSDK Ekran Görüntüleri

  3. AmigaDE Ekran Görüntüleri

  4. AmigaDE ve AmigaSDK ile ilgili linkler

1. Amiga’nın yeni nesil işletim sistemi AmigaDE ile geri dönüşü:

 Geçtiğimiz yıl Amigayı satın alan Amino Corp. Ocak2000 de şirketi silikon vadisinde tekrar aktif hale getirdi.Şirket donanım üretimini bırakıp yazılım firması haline geldi. İşte şimdi de efsane geri dönmeye hazırlanıyor. Üstün daha önce hiç olmadığı kadar güçlü bir şekilde.

Peki Amiga bunu nasıl yapacak?

 Kod adı AmigaDE olan yazılım dünyasında çığır açacak yeni işletim sistemiyle. Bu Yeni Nesil Amiga işletim sistemi ya da bir başka ismiyle Amiga Dijital Ortamı; Intel, AMD, Motorola PowerPC, Strong ARM, MIPS, SH3/4/5 işlemcileri üzerinde çalışabiliyor. AmigaDE Windows98/CE/NT/2000, Linux, AmigaOS 4.x, QNX, OS/9, Palm, EPOC  işletim sistemleri üzerinde de bu işletim sistemlerini kaldırmadan çalışabiliyor. Ama tabiki en üstün performansı AmigaONE uyumlu bir bilgisayarda AmigaOS üstünde (4.2 den sonraki sürümlerde) sağlayacak. AmigaOS 5 ile birlikte ise AmigaDE ve AmigaOS tamamen bütünleşecektir.Ve böylece AmigaOS her türlü sistemde çalışabilir hale gelecektir. Bu sayede tamamen AmigaDE ye geçiş sürecinin yumuşatılması hedeflenmektedir.

 

 AmigaDE ile programcı bir işletim sisteminin veya CPU`nun getirdiği kısıtlamalardan kurtuluyor. Çünkü Intel CPU üzerinde hazırlanan bir program hiçbir değişiklik gerektirmeden diğer CPU`lar üzerinde de çalışabiliyor. Aynı şey donanım üreticileri içinde geçerli yani x86 ve PPC dışında alternatif CPU’lu makinelerle de karşılaşmak hoş olmaz mıydı? Bunu mümkün kılan teknoloji Amiga Inc. firmasının ortaklarından TAO firmasının geliştirdiği "Virtual Processor" (Sanal İşlemci) teknolojisi. İşte bu da Amiganın en büyük silahı.

 

Virtual Processor ( Sanal işlemci ) Yeni Bir Devrim

 Virtual Processor (VP) için yazılan programlar TAO firmasının kurucusu Chris Hinsley tarafından yazılan bir bilgisayar dili ile yazılıyor. Bu VP dili Assembler ve C/C+ dillerinin bir karışımı şeklinde. VP`nin en önemli parçası her CPU için yazılan özel Translator (çevirici) programı. Bu çevirici yeni AmigaDE programını çalıştırdığınız anda VP makina kodunu anında Amiga`nın üzerinde çalıştığı makinanın CPU koduna çeviriyor ve hiçbir performans kaybı olmuyor. Bu çeviriciler de öyle megabaytlar alan programlar da değil, örneğin VP-Intel çeviricisi 50K (evet kilobayt), PowerPC çeviricisi ise 76K. TAO firması bu VP ve Translator`ın tümüne Elate RealTimeOS adını vermiş. İşte AmigaDE bu Elate RTOS kerneli üzerinde şu anda yapılandırılıyor. Bu kernelin diğer iki parçası ise PIE (Platform Isolation Interface) - anakartı düzenliyor - ve CII (CPU Isolation Interface) - CPU`yu düzenliyor. AmigaDE VP dili tamamen ANSI-C uyumlu bir dil. Bu da Windows veya Linux için gerçekleştirdiğiniz C tabanlı programı kolayca yeni Amiga`ya uyarlayabilmeniz demek. Ve yazdığınız bu program hiç değişiklik yapmadan cep telefonundan, masa üstü bilgisayara, server`dan, oyun konsoluna kadar her türlü ortamda çalışabiliyor. Nitekim Tao firması, daha önce Sega Dreamcast oyun konsolunda bir gösteride bulundu AmigaDE in bir diğer güzel özelliği de JEngine ile JAVA`yı bir realite haline getirmesi. JEngine piyasadaki her türlü Java derleyiciden daha hızlı ve verimli çalışmakta. Bu performans SUN Microsystems tarafından da tescillenmiş durumda.

 Amiga Inc. şu anda TAO`nun Elate kerneli üzerine Amiga Multimedia kullanıcı arabirimini ve AmiGL3D grafik arabirimini geliştirmekte. Yeni AmigaDE programları şu anda Redhat Linux  ve ya Windows üzerine kurulan Amiga Software Development Kit (AmigaSDK) ile her model PC üzerinde yapılabiliyor. AmigaSDK Linux ve ya Windows üzerinde çalışan sanal bir Amiga sistemi yüklüyor. Bu sistemde VP makina kodu ile yeni Amiga programları yazabiliyorsunuz. Yazdığınız programlar AmigaDE için derleniyor ve AmigaDE kurulu platformların (x86, PowerPC, Arm ...) hepsinde çalışır hale geliyor. Ayrıca MacOS için AmigaSDK paketi çıkmamasına rağmen, G3/G4 işlemcili Mac kullanıcıları da VirtualPC adlı Pc emulatörüyle Windows kurup,onun üzerinde AmigaSDK yı kullanabilmekteler.

 AmigaSDK paketi geçtiğimiz aylarda internet üzerinde Amiga, Amazon ve Redhat sitelerinde 99$ karşılığında satışa sunuldu. Bu paket ilk çıktığı ay yaklaşık 20.000 adet sattı. Günümüzde PowerPC ve 680x0 işlemcileri kullanan klasik Amigalardaki yazılımlardan 117 tanesi AmigaDE için yeniden yazılıyor. Ayrıca pek çok firma da diğer platformlardaki program ve oyunları uyarlamaya başladı bile. Tıpkı Hyperion Inc.’in Heretic2, Shogo, Soldier Of Fortune, Sin, Worms Armaggedon ve Descent Freespace gibi oyunları AmigaDE’ye uyarlaması gibi.

AmigaDE için hazırlanmakta olan bazı programların listesi

Yeni bir Amiga modeli çıkacak mı diye merak edebilirsiniz. Amiga Inc. artık sadece referans donanımlar dizayn ediyor ve bunları OEM firmalarına öneriyor. Bu referans donanımlar AmigaOS`un 100% performansında kullanılmasını sağlayacak standart CPU, GPU çipsetleri kullanılarak tasarlanan anakartlar. Amiga hardware direktörü Dean Brown önderliğinde "AmigaONE" kod ismi verilen bir masaüstü, bir laptop ve bir de avuç içi olmak 3 ayrı referans anakart üzerinde çalışmalarda bulunuyor. Bu çalışmalar için Amiga ünlü grafik çipi firması Matrox ile ortaklığa gitti. AmigaONE sistemlerinde Matrox3D çipsetleri öncelikli olarak kullanılacak.

Açıkcası Amiganın geri dönüşü Windows ve Intel tekelinde olan günümüz bilgisayar piyasasında çok şeyi değiştirecek gibi. Siz ne dersiniz?

Hazırlayanlar : Sinan Gürkan ve M.Bora Can

[ Sorular ]

 

2. AmigaSDK Ekran Görüntüleri:

RedHat Linux üstünde çalışan AmigaSDK dan bazı ekran görüntüleri :

Mpeg player Zoom ve resim çevirme programı Quake Classic Amiga Emülatörü (UAE)

 

 

 

 

Pencerelerde saydam Efekler 3D Demolar Sdk için dosya yöneticisi Font göstericisi

 

 

 

 

 Windows üzerinde çalışan AmigaSDK ekran görüntüleri :

AmigaSDK için bir masa üstü teması Ses işleme programı AmigaDE için PhotoShop benzeri bir program; Photogenics5.0 

 

 

 

 

MacOS da VirtualPC emulatörüyle kullanılan AmigaSDK dan ekran görüntüsü :

[ Sorular ]

3. AmigaDE Ekran Görüntüleri :

 AmigaDE henüz yazılım aşamasında ve daha tam tamamlanmamış halde. Özellikle de kullanıcı grafik ara birimi hala Tao nun eski ElateOS ve AmigaSDK daki gibi. Ama AmigaDE tamamlandığında tamamen Skinli ve Amiga ya has estetik ve oldukça kullanışlı bir grafik arayüze kavuşacak. Olası grafik arayüzleri tasarımlarını prototipler bölümünde bulabilirsiniz.

AmigaPartyPack de yer alan AmigaDE_Beta dan ekran görüntüleri:   

AmigaDE için yeni grafik ara yüzü prototip tasarımları :

4. AmigaDE ve AmigaSDK ile ilgili linkler:

Amiga Inc

 TAO Group

   Hyperion Software

 AmigaDev.net

    AmigaSDK.com

 

[ Sorular ]