Make your own free website on Tripod.com

[ AnaSayfa ]

Bu sayfa www.amigayardim.net tarafından hazırlanmıştır.

Amiganın Bios Ayarları. Early Startup:

 Early Start up sadece A1200 A4000 gibi Kickstart 3.0 ve 3.1 lı modellerde bulunur. Burada yaptığınız ayarlar makine açıldıktan  kapatılanana kadar geçerli olur ve resetlerden etkilenmez. Amiganın Early_Startup ayarlarına girebilmek için makine açılırken mouse un 2 tuşuna birden 5-10 saniye basılı tutun.(bu süre bazı Amigalarda daha uzun olabilir.) Karşınıza çıkan ekranda  3 ana seçenek vardır:

Boot Options...

  • Soldaki listeden Amiganın hangi cihazdan boot edeceğini seçebilirsiniz. Normalde ilk olarak df0: da (disket sürücüden) boot edilebilen bir disket varsa makine ondan boot eder. Makine daha sonra Dh0:(harddisk) e bakar. 

  • Sağdaki listeden takılı cihazları(floppy,Harddisk,PCMCIA kartı vs.) görebilir. Bunların üzerine basarak kullanılabilir (enable) veya kullanılmayan duruma (unenable) getirebilirsiniz.

  • Disable CPU Chaches seçeneğinin yanına çarpı koyarsanız,Amiga Turbo karttaki CPU yu kullanmaz. Ana kartındakini kullanır. Bu seçenek bazı eski programlar ve oyunlar (özellikle A500) için gereklidir.

  • Use butonuna basıp bu ayarları onaylarsınız. Cancel ile de vaz geçip bu menüden çıkarsınız

Display Options...

  • Display Type dan kulanacağınız TV veya Monitör için NTSC veya PAL görüntü ayarını yapabilirsiniz.Türkiyedeki Tvler genelde PAL standartındadır.Buna karşın Ntsc  AGA Amigalarda %5-9 arası hız artışı sağlar.

  • Chip Type dan Amiganın A500 ün OCS(Orginal) veya A3000 ün ECS(Enhanged) chipsetini taklit etmesini yada AGA chip setini(Best Available) kullanmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bu seçenek bazı eski programlar ve oyunlar (özellikle A500) için gereklidir.

Expansion Board Diagonistic...

Buradan Amiganın genişleme portuna takılı cihazları görebilirsiniz.(Turbo Kart, PCI ve Zorro BUS boardlar vs.) Gerçi bazıları gözükmeyebiliyor ama çalıştıkları sürece sorun değil.

Early Startup dan Çıkış :

  • Boot seçeneğini seçerseniz Amiga diğer menülerde seçtiğiniz ayarlarla normal haliyle açılır. Ama 

  • Boot With No Startup-Sequence e basarsanız Amiga diğer menülerde seçtiğiniz ayarlarla ama Boot device ı olarak seçilen cihazdaki startup_sequence dosyasını çalıştırmadan AmigaDOS ekranında açılır.